Red Kite #4: Tempus Fugit

Individual Time Trial: Sunday March 25, 2018 – Schedule
Part of the 2018 Red Kite Omnium

Overall Team Competition Podium

Place Team Points
1 Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
  • Masters 35+ 3/4 (120)
  • Masters 45+ 3/4 (86)
206
2 R4R-Make A Wish
  • Masters 45+ 1/2/3 (92)
92
3 Dolce Vita Freewheel p/b SL2
  • Pro/1/2 (72)
72
4 Pen Velo Racing/Summit Bicycles
  • Women Cat 4/5 (68)
68
5 Clean Power Cycling pb TESLA
  • Masters 55+ 1/2/3 (44)
44
Table notes:

Tandem Mixed Gender Podium

No results
Table notes:

Women 35+ Open Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 801 Pamela LEVINE 3 RAZZLE DAZZLE 00:29:38.20
Table notes:

Women 55+ Open Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 808 Yvonne WALBROEHL 3 Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:32:11.40
2 804 Elizabeth BENISHIN 2 CA Technologies Racing +00:00:57.80
3 807 Cecily MAJERUS 4 Pen Velo Racing/Summit Bicycles +00:02:00.50
4 805 Beth DAWSON 3 Peninsula Velo Cycling Club +00:02:17.70
Table notes:

Women 65+ Open Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 809 Narda ROUSHDI 3 00:39:08.20
Table notes:

Category 5 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 811 Cristobal HEITMANN 5 AminoRip Race Team 00:29:45.70
2 815 Michael UNGERER 5 +00:00:19.50
3 814 Michael KENNY 5 +00:00:26.40
4 812 John Paul KEENAN 5 Team Oakland Cycling +00:03:58.50
Table notes:

Category 2/3 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 820 Mathias JACQUELIN 3 TMB Development p/b Equator Coffees 00:26:41.00
2 818 Matthew BEEBE 2 +00:03:05.60
Table notes:

35+ Category 3/4 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 829 Andrew CONLEY 3 Team Fremont/FFBC p/b Chipotle 00:26:35.00
2 830 Jeff DALE 3 Revs Road Race p/b Kinetic Cycles +00:00:30.20
3 834 Robb HERRICK 3 Revs Road Race p/b Kinetic Cycles +00:00:34.80
4 832 Richard GABEL 3 Revs Road Race p/b Kinetic Cycles +00:00:39.10
5 837 Aaron TERRAZAS 4 Revs Road Race p/b Kinetic Cycles +00:02:38.70
Table notes:

45+ Category 1/2/3 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 844 Jason CRUSER 3 R4R-Make A Wish 00:26:52.80
2 843 Lanier BENKARD 2 Pen Velo Racing/Summit Bicycles +00:00:14.60
3 850 Kevin VANDERENDE 3 CA Technologies Racing +00:00:45.10
4 852 Roger MARTIN 2 R4R-Make A Wish +00:00:53.70
5 845 Hanns DETLEFSEN 2 ThirstyBear Cycling +00:01:12.80
Table notes:

55+ Category 1/2/3 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 858 Joseph FOSTER 2 ThirstyBear Cycling 00:26:18.00
2 866 Matthew TRETHRIC 3 Team Hammer Nutrition +00:01:37.80
3 856 Thomas COULTER 3 CAL-NAT'S Racing +00:01:38.40
4 855 Robert ANDERSON 2 +00:02:02.70
5 860 Josef LEMIRE 2 ThirstyBear Cycling +00:02:09.50
Table notes:

Men 65+ Open Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 873 Jerry WICKHAM 4 Benicia Bicycle Club 00:30:24.00
2 870 Jon BOAS 4 +00:05:32.80
3 872 Tony WATTS 4 AUDI RENO- TAHOE CYCLING +00:06:15.50
Table notes:

Pro/1/2 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 878 Zach MORVANT 1 Dolce Vita Freewheel p/b SL2 00:24:51.10
2 880 Kevin METCALFE 1 Peet's Coffee Racing +00:00:16.70
3 874 Chris EVANS 1 Terun Elite +00:01:40.30
4 877 Russell WHITE 1 +00:02:00.70
5 875 Neil LEONARD 2 Dolce Vita Freewheel p/b SL2 +00:02:03.60
Table notes:

35+ Category 5 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 883 Mark STEVENS 5 00:31:04.80
2 881 Eugene BRANCOVEANU 5 +00:02:24.40
3 882 Justin GRAY 5 +00:03:38.50
Table notes:

Women Cat 3 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 884 Rebecca ECKLAND 3 Clean Power Cycling pb TESLA 00:29:55.20
2 886 Yvonne WALBROEHL 3 Pen Velo Racing/Summit Bicycles +00:01:48.00
3 887 June NGUYEN 3 JLVelo Cycling Team +00:04:11.80
Table notes:

Women Cat 4/5 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 507 Fnu NOVITA 5 Breakaway Women's Racing 00:33:07.60
2 500 Rebekah BERMUDEZ 4 SheSpoke Racing +00:00:59.30
3 505 Cecily MAJERUS 4 Pen Velo Racing/Summit Bicycles +00:01:06.70
4 501 Colleen CHEW 4 Pen Velo Racing/Summit Bicycles +00:02:14.10
5 506 Kyra MILLS 5 Breakaway Women's Racing +00:03:40.50
Table notes:

Category 4 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 515 Matthew PERRY 4 SquadraSF p/b Terun 00:27:02.10
2 516 Daniel STARK 4 CBRE Racing +00:00:52.50
3 514 Richard JONES 4 SJBC +00:00:59.70
4 513 Eric EDEM 4 Pen Velo Racing/Summit Bicycles +00:01:01.40
5 517 Samuel KENNEDY 4 +00:03:35.80
Table notes:

Men 50+ Open Podium

No results
Table notes:

Category 3/4 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 522 Colin NG 4 GOOBYDUCK 00:25:44.50
2 520 Jason ANDERSON 3 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees +00:00:58.80
3 525 Cameron WALKER 3 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees +00:01:18.50
4 524 Chris SONTAG 3 Pen Velo Racing/Summit Bicycles +00:02:06.30
5 521 Chris LEVINS 3 Pen Velo Racing/Summit Bicycles +00:02:15.30
Table notes:

35+ Category 1/2/3 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 537 Zach MORVANT 1 Dolce Vita Freewheel p/b SL2 00:24:54.00
2 538 Travis RETZER 2 Data Driven Athlete Racing +00:00:14.90
3 533 Chris EVANS 1 Terun Elite +00:01:45.00
4 531 Lanier BENKARD 2 Pen Velo Racing/Summit Bicycles +00:01:50.30
5 536 Russell WHITE 1 +00:01:59.80
Table notes:

45+ Category 3/4 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 547 Robb HERRICK 3 Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 00:26:21.60
2 543 Jeff DALE 3 Revs Road Race p/b Kinetic Cycles +00:00:37.40
3 555 Joseph SULLIVAN 3 SJBC +00:01:16.90
4 546 Alon GOLAN 3 CoreTechs Elite +00:01:39.60
5 553 Rich STALEY 3 +00:02:12.80
Table notes:

55+ Category 3/4 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 570 Jon ORNSTIL 3 00:27:28.60
2 560 Damien ANDERSON 4 Clean Power Cycling pb TESLA +00:00:54.00
3 562 Gary GRIM 3 CBRE Racing +00:01:47.70
4 564 Scott LEMKE 3 Eden Bicycles Racing Club +00:02:37.10
5 565 Steve MATSON 3 JoeFroyo Racing p/b Old Town Bicycle +00:03:20.10
Table notes:

Tandem Men Podium

No results
Table notes:

Tandem Women Podium

No results
Table notes:

Boys 14 to 18 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 573 Artun DURANSOY 4 Tieni Duro Junior Cycling Team 00:30:28.20
2 574 Daryl HOPKINS 4 SJBC +00:04:23.80
3 572 Toby BODDEN 4 Tieni Duro Junior Cycling Team +00:05:04.50
Table notes:

Girls 14-18 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 575 Hanna CATALANO 5 Tieni Duro Junior Cycling Team 00:41:18.80
Table notes:

First time racer 18+ Podium

No results
Table notes:

Women Pro/1/2/3 Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 576 Pamela LEVINE 3 RAZZLE DAZZLE 00:29:21.00
Table notes:

Merckx Men Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 586 Scott MILORO 4 00:27:36.80
2 587 Colin NG 4 GOOBYDUCK +00:00:50.70
3 584 Michael HOLT 2 Funsport Bikes Cycling Team +00:01:02.80
4 585 Paul LEVY 4 Team City Racing +00:02:05.90
5 581 Jamie CLARK 5 UCSB Cycling +00:02:07.80
Table notes:

Merckx Women Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 592 Rebecka SEPELA 5 davis womens race team 00:36:09.00
2 591 Amy GOAD 5 Team City Racing +00:01:09.50
3 590 Marsha ARNOLD 5 Davis Bike Club +00:06:37.80
Table notes:

Time only Podium

Place # First Last Cat Team Time
1 593 Benton WILLIAMS 5 00:33:05.90
Table notes: