Red Kite #6: Auburn Classic Downtown Criterium

Criterium: Sunday April 15, 2018 – Schedule
Part of the 2018 Red Kite Omnium

Overall Team Competition Podium

Place Team Points
1 Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
  • Masters 45+ 3/4 (54)
  • Masters 35+ 3/4 (32)
86
2 Touchstone Racing
  • Masters 45+ 1/2/3 (30)
  • Masters 35+ 1/2/3 (40)
70
3 Peet's Coffee Racing
  • Masters 45+ 1/2/3 (23)
  • Masters 35+ 1/2/3 (41)
64
4 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
  • Pro/1/2 (57)
57
5 Victory Velo Racing
  • Masters 45+ 3/4 (10)
  • Masters 55+ 3/4 (16)
  • Masters 35+ 3/4 (21)
47
Table notes:

Category 5 Podium

Place # First Last Cat Team
1 978 Jordan HARTMAN 5
2 976 Justin WALSTAD 5
3 966 Andrew GARMAN 5
4 968 Todd HAMEL 5 Chico Cycling Team
5 962 Charles EISENHAUER 5
Table notes:

Category 3 & 4/5 Women Podiums

Women Cat 3

Place # First Last Cat Team
1 938 Amber PEARSON 3

Women Cat 4/5

Place # First Last Cat Team
1 952 Lynn HUNTER 4 Breakaway Women's Racing
2 951 Autumn HARDY 4 Breakaway Women's Racing
3 954 Lilli SAFLEY 4 Bell Real Estate Cycling
4 953 Elizabeth KOEBELE 4
Table notes:

45+/55+ Category 3/4 Podiums

Masters 45+ 3/4

Place # First Last Cat Team
1 833 Jeff DALE 3 Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
2 837 Aaron LONG 3 ThirstyBear Cycling
3 844 Joseph SULLIVAN 3 SJBC
4 834 Donald DUMAINE 3 Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
5 845 Robert EASLEY 3 Clean Power Cycling pb TESLA

Masters 55+ 3/4

Place # First Last Cat Team
1 883 Craig LINDBERG 3 ol'Republic/SERT
2 893 Ryosei KANEKO 3 Clean Power Cycling pb TESLA
3 881 Mark KOENIG 3 Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 882 Scott LEMKE 3 Eden Bicycles Racing Club
5 880 Christopher DEMATTEI 3 Victory Velo Racing
Table notes:

Category 4 Podium

Place # First Last Cat Team
1 734 Chaz HALBERT 4
2 729 Michael ROBERTS 4 ol'Republic/SERT
3 728 Jeremy POND 4
4 739 John DEAGON 4 SquadraSF p/b Terun
5 730 Gaven VANNI 4 Team Swift
Table notes:

35+ Category 3/4 Podium

Place # First Last Cat Team
1 652 Andrew CONLEY 3 Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
2 666 Ryan CHEPERNICH 3 Fulton Racing
3 653 Jeff DALE 3 Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
4 662 Aron YEVUTA 3 Victory Velo Racing
5 667 Michael ROBERTS 4 ol'Republic/SERT
Table notes:

45+/55+ Category 1/2/3 Podiums

Masters 45+ 1/2/3

Place # First Last Cat Team
1 533 Scott FONSECA 2 AUDI RENO-TAHOE
2 544 Michael SAYERS 1 Touchstone Racing
3 537 Richard REINHARDT 2 Folsom Bike
4 535 Jay NEWTON 2 Peet's Coffee Racing
5 543 Alex HOLTZ 1 Touchstone Racing

Masters 55+ 1/2/3

Place # First Last Cat Team
1 575 Tim DAVIS 2 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
2 583 Ted TORIBIO 2 Folsom Bike
3 580 Erik SALANDER 3 Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 576 Ryosei KANEKO 3 Clean Power Cycling pb TESLA
5 582 Kevin WILLITTS 2 Body Concepts
Table notes:

Category 3/4 Podium

Place # First Last Cat Team
1 307 Creighton GRUBER 3 Team Swift
2 306 Jeff SCOTT 3 Data Driven Athlete Racing
3 302 Joel HAMMOND 4 Chico Cycling Team
4 303 Callum INGRAM 3
5 308 Christopher BARKER 3 Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike
Table notes:

35+ Category 1/2/3 Podium

Place # First Last Cat Team
1 268 Christopher BAKER 1 Touchstone Racing
2 264 Michael SAYERS 1 Touchstone Racing
3 263 Brian ZIMNY 1 Peet's Coffee Racing
4 260 Jimmy MILLER 1 Team CCR Roofing
5 258 Daniel BRYANT 1 Peet's Coffee Racing
Table notes:

Category 2/3 Podium

Place # First Last Cat Team
1 128 Madden TITUS 2 SunPower Racing
2 132 Stefen CREASON 3 Data Driven Athlete Racing
3 127 Erik SCHILLER 2
4 131 Yatwah MITCHELL 2
5 126 Callum INGRAM 3
Table notes:

Pro/1/2 Podium

Place # First Last Cat Team
1 56 Garrett HANKINS 1 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
2 57 Roman KILUN 1 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
3 67 Matt CHATLAONG 1
4 60 Andrew SHIMIZU 1 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
5 55 Timmy BAUER 1 Oak Valley Community Bank Elite Cycling Team
Table notes: