Central Coast CX #1

Cyclocross: Saturday Aug. 27, 2016 – Schedule
Part of the 2016-17 CCCX Cyclocross Series

Results: Group C & Juniors

Men C

Place # First Last Cat Team License Age Laps @ Time Points
1 554 Matt WHITBY 5 Menlo Velo 8888010 5 @ 00:37:54 50
2 551 Matt JOHNSON 5 0405148 31 5 @ 00:38:08 47
3 502 David ESTRIN 5 0497205 17 5 @ 00:38:58 45
4 555 Bernardo TAPIA 5 Stanford University 0456472 43 5 @ 00:39:22 44
5 552 Chad ROFFEY 5 0440358 26 5 @ 00:39:49 43
6 556 Sean ANDREW 5 0496620 29 5 @ 00:39:56 42
7 503 Nick QUIROZ 5 Unattached 8888008 5 @ 00:40:24 41
8 501 Ronnie GARCIA 5 Cycledelicats 8888005 5 @ 00:41:49 40
9 558 John WU 5 0516468 43 4 @ 00:38:08 39
10 557 David CARMICK 5 8888001 4 @ 00:39:19 38
Field: 10 of 100

Masters Men 35+ C

Place # First Last Cat Team License Age Laps @ Time Points
1 700 James SCHEK 4 Pen Velo Racing/Summit Bicycles 0454370 36 5 @ 00:39:48 50
Field: 1 of 100

Masters Men 45+ C

Place # First Last Cat Team License Age Laps @ Time Points
1 901 Mark KOENIG 4 Pen Velo Racing/Summit Bicycles 0141726 56 5 @ 00:38:11 50
2 909 David O'BRIEN 4 Sun Power Racing 393237 5 @ 00:38:26 47
3 906 Marcelo QUIROZ 5 NTP 8888016 5 @ 00:38:42 45
4 954 Michael LOFTESNES 5 0053118 51 5 @ 00:38:43 44
5 903 Ramon FIGUEROA 5 Off the Chain 516823 5 @ 00:40:50 43
6 952 Chris HUDSON 5 Sweat Heat Hot Yoga 516726 5 @ 00:42:13 42
7 953 Dale HUCKABEE 3 0070638 58 5 @ 00:42:57 41
8 905 Greg BROWN 5 Zaazy 8888012 5 @ 00:44:09 40
9 904 Alex LAPPE 5 Menlo Velo 8888015 4 @ 00:36:32 39
DNF 951 Leonard TABOR 4 0125781 58 - 1
Field: 10 of 100

Junior Boys 10-14

Place # First Last Cat Team License Age Laps @ Time Points
1 2 Nate THALHAMER 5 Rad Racing NW 0457848 13 5 @ 00:35:57 50
2 55 Nathan VAHLBERG 5 0516069 12 5 @ 00:40:48 47
3 52 Jake CARTER 5 Rock Lobster 8888018 5 @ 00:44:53 45
4 1 Ben WALLAN 5 Rock Lobster 516745 4 @ 00:37:39 44
5 54 Sean UUSITALO 5 0494518 11 4 @ 00:38:01 43
6 53 Ayden UUSITALO 5 0494517 10 4 @ 00:45:42 42
Field: 6 of 99

Junior Boys 15-18

Place # First Last Cat Team License Age Laps @ Time Points
1 354 Nathan DAVIS 5 0513636 15 5 @ 00:36:04 50
2 351 Nathan HORST 5 0516236 16 5 @ 00:36:05 47
3 352 Dylan GONG 5 Rock Lobster 517470 5 @ 00:37:10 45
4 300 Brian KALCIC 5 Rock Lobster 516782 5 @ 00:38:22 44
5 358 Manuel AFFONSO, JR 5 Rock Lobster 8888020 5 @ 00:39:38 43
6 302 Simon GILBERT 5 Spokesman 8888021 15 5 @ 00:40:38 42
7 301 Alex ZUMSTEG 5 Leigh Cycling 8888023 5 @ 00:40:41 41
8 357 Peter VAHLBERG 5 0516072 14 4 @ 00:49:45 40
Field: 8 of 100

Junior Girls 10-14

Place # First Last Cat Team License Age Laps @ Time Points
1 256 Isabel WU 4 0516599 14 4 @ 00:40:09 50
2 205 Bridgett BARWICK 5 Family Cycling 518337 4 @ 00:41:18 47
3 200 Brooke HORVAI 4 0514825 12 3 @ 00:38:18 45
4 252 Shantelle TUPAZ 4 0493588 10 2 @ 00:39:25 44
Field: 4 of 100

Junior Girls 15-18

Place # First Last Cat Team License Age Laps @ Time Points
1 452 Lindsay SCHMIDT 4 Rock Lobster 516691 4 @ 00:35:53 50
2 401 Peyton GEE 4 Rock Lobster 8888026 4 @ 00:36:31 47
3 451 Mackenzie TODARO 4 Rock Lobster 8888028 3 @ 00:37:39 45
4 453 Libbi WU 4 0516486 15 3 @ 00:40:14 44
Field: 4 of 100
Table notes: