2017 Central Coast Cross Country Series

Sunday Jan. 29, 2017 to Sunday Aug. 20, 2017 – Scoring & other details

Pro Men

Place First Last Cat Team License Total
1 Brent WOOD 1 0311882 225
2 Alex WILD Pro TRAIL HEAD RACING - SPECIALIZED 0285975 200
3 Gareth FELDSTEIN 1 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0240935 97
4 Sean ESTES 1 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0248976 94
5 Jett CHANDLER Pro 0356601 92
6 Collin DAW 1 Specialized 8888283 50
= 7 Carson BENJAMIN Pro 0386166 47
= 7 Alexander SUGARMAN 1 Bear Development Team 0474815 47
= 9 Steffen ANDERSEN Pro Bear Development Team 0344974 45
= 9 Noah HAYES 1 0504392 45
= 9 Eli KRANEFUSS Pro Bear Development Team 0295077 45
= 9 Kell MCKENZIE 3 King Kog 0413260 45
Total: 20 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Pro Women

Place First Last Cat Team License Total
1 Kate LIGLER 1 0206217 247
2 Kelsey URBAN 1 Whole Athlete p/b DNA 0402301 50
3 Lili HEIM Pro Aptos High School 8888189 47
4 Keegan PFEIFFER Pro Oakland Composite 8888190 45
Total: 4 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Men 19-34 Cat 1

Place First Last Cat Team License Total
1 Eduardo AGUIRRE 1 Pursuit 0502951 246
2 Jose REYNADO 1 FCC 8888093 229
3 James EVES 3 California Custom Sheds 0523092 141
= 4 Carlos BALAM 2 Cosmic Cycles 8888279 50
= 4 Sam BENEDICT 1 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0194963 50
= 4 Sean DAVIS 1 Prestige World Wide San Jose 0507062 50
= 4 Brent WOOD 1 0311882 50
8 Todd FORD 1 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0378340 45
9 Jose BECERRA 1 Team Diablo 8888185 44
Total: 9 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Clydesdale

Place First Last Cat Team License Total
1 Ben WOLFE 3 0524943 297
2 John CONLEY 2 0423118 185
3 Andrew PARKER 2 8888086 180
4 Edward KUPA 2 0104744 144
5 Kenneth MISIN 2 Quadzilla Racing 0387125 137
6 Chris BAKER 3 Spokesman Bicycles 0087996 100
7 Rafael VARGAS 2 Schlitz 8888171 86
8 Russ CARMICK 5 Team Roaring Mouse 8888511 47
9 Doug DILLON 2 8888087 45
10 Timothy TURNBULL 3 0309759 44
Total: 10 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Women 34 & Under Cat 1

Place First Last Cat Team License Total
= 1 Dana KUPER 1 Team Roaring Mouse 486819 50
= 1 Mallory ROBERTS 3 0524573 50
= 1 Victoria WENTWORTH 1 King Kog 8888284 50
Total: 3 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Men 19-34 Cat 2

Place First Last Cat Team License Total
1 Nico CERNA 2 PBW 8888062 229
2 Jacob MCDOWELL-SANCHEZ 2 0524630 171
3 Daniel THOMPSON 2 Mike's Bikes 8888162 147
4 Isaac THOMAS 2 Palms High School 0524477 136
5 Gavin LUBBE 3 California Custom Sheds 0254531 133
6 Aidan MALMBERG 2 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0407568 95
7 Peter ADAMS 2 0524766 91
8 Spencer CHANEY 2 M B Lightfighters 8888063 88
9 Philip TERCERO 2 Bicycle Blue Book 8888060 84
= 10 Ryan BIBKO 2 COS Racing 0215821 50
= 10 Cole CHERPAK 5 8888514 50
= 10 Sebastian KELLER 2 0531227 50
= 10 Jacob MILLER 2 0299486 50
Total: 19 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Women 19-34 Cat 2

Place First Last Cat Team License Total
1 Ariadne SMITH 2 0524807 200
2 Jessica SHIVELY 2 0524885 139
3 Simone KENNEDY 2 8888237 47
Total: 3 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Men 19-34 Cat 3

Place First Last Cat Team License Total
1 Evan HUDELSON 3 Funsport Bikes Cycling Team 0368297 230
2 David BUTLER 3 5244991 173
3 Evan MCNIEL 3 Palma High School 0524541 150
4 Jeffrey OSARCZUK 3 0459161 133
5 Andrey OKHLOPKOV 3 0502284 97
6 Rayce JOHNSON 5 8888609 90
= 7 Sean DAVIS 1 Prestige World Wide San Jose 0507062 50
= 7 Daniel HADLEY 3 0432534 50
= 7 Samuel THOMPSON 3 Audi 0424629 50
= 7 Adolfo WRIEDT 5 8888803 50
Total: 18 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Women 19-34 Cat 3

Place First Last Cat Team License Total
= 1 Jeanny CHINCHILLA 3 8888271 50
= 1 Hallie SILVA 3 8888043 50
3 Jorden RICHARDSON 3 Girls Rock 8888042 47
Total: 3 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Junior Boys 18 & Under Cat 1

Place First Last Cat Team License Total
1 Matthew SALDANA 1 0460061 100
2 Nathan DAVIS 1 0513636 94
3 Caleb O'HARE 1 Oakland Composite 8888092 84
= 4 Stefan HUBRICH 1 M B Lightfighters 513639 47
= 4 Julian LEPELCH 1 0430223 47
= 4 Rylan LOADER 1 Cyclesport/Specialized 496840 47
7 Daniel REYNOLDS 1 Salinas Cowboys 8888090 44
8 Daniel MCFADDEN 1 Oakland Composite 8888184 43
9 Kaveh POURMEHR 1 0519828 41
10 Ethan KARP 1 Alameda High 8888091 40
Total: 10 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Junior Boys 17-18 Cat 2

Place First Last Cat Team License Total
1 Ryan CHANEY 2 M B Lightfighters 368029 145
= 2 Sebastian DOW 1 San Marin High School 0502543 50
= 2 Kaveh POURMEHR 1 0519828 50
4 Ethan NEMIROFF 2 0524669 48
= 5 Liam BISHOP 2 Albany High School 8888152 47
= 5 Daven THOMAS 2 SCMC 8888059 47
= 7 Matthew ELLIOTT 2 Monterey Bay Lightfighters 0524612 45
= 7 Niko LOPEZ 2 Albany H S 8888158 45
= 9 Tyler CHACE 2 Albany High School 8888153 44
= 9 Cody FONTES 2 Pursuit 8888056 44
Total: 18 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Junior Boys 16 & Under Cat 2

Place First Last Cat Team License Total
1 Alex AKINS 2 Don Chapin Monterey Bay Racing Team 0504096 147
2 Jordy MALMBRY 2 Santa Cruz J. D. 457668 91
3 Cameron ADAMS 2 0502964 90
4 Christian TAYLOR 3 Lightfighters 479308 89
5 Cameron STEWART 3 0517464 85
= 6 Evan GARRISON 2 El Cerrito High School 8888234 50
= 6 Matt GARRISON 2 El Cerrito High School 8888150 50
= 6 Nate THALHAMER 3 Rad Racing NW 0457848 50
9 Tristan PARKER-LUSSEAU 3 0524763 47
= 10 Nate DANGZALAN 2 Santa Cruz Composite 8888149 43
= 10 Quinn FELTON 5 Woodside Beasts 8888805 43
Total: 13 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Junior Girls 18 & Under Cat 2

Place First Last Cat Team License Total
1 Sophia FEDERICO 3 0524678 180
= 2 Helena GILBERT-SNYDER 2 El Cerrito High School 8888177 94
= 2 Mallory ROBERTS 3 0524573 94
= 4 Gabriella DUBE 2 San Ramon Valley 8888040 87
= 4 Aiko TAKATA 2 0524033 87
= 6 Hannah LAWRENCE 2 M B Lightfighters 525057 50
= 6 Clodagh MELLETT 3 0524435 50
8 Sage LAWRENCE 2 M B Lightfighters 8888176 45
9 Mackenzie TODARO 3 0524577 44
10 Victoria PRAS 2 Albany H S 701584 43
Total: 17 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Junior Boys 14-16 Cat 3

Place First Last Cat Team License Total
1 Christopher SPRINGER 3 0524660 284
2 Andrew CARR 3 0529954 228
3 Alex MORDAUNT 3 SCMC 8888010 139
4 Avery GREWAL 3 Woodside Beasts 8888008 122
5 Christian TAYLOR 3 Lightfighters 479308 97
6 Tenoch VILLANUEVA 3 Aptos High 8888096 95
7 Dennis REYNOLDS 5 Salinas Cowboys 533486 94
8 Shane AGAN 3 Salinas Cowboys 8888101 88
= 9 Blaise BAKER 3 Woodside Beasts 8888013 87
= 9 Tucker EVANS 3 0524283 87
= 9 Liam MURPHY 5 SCMC 8888604 87
Total: 54 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Junior Girls 14-18 Cat 3

Place First Last Cat Team License Total
1 Kyla SYCIP 3 0527537 150
2 Alexandra SIMBULAN 3 SCMC 8888039 97
= 3 Lindsay SCHMIDT 3 Black Mountain Composite 516691 50
= 3 Miranda URGUIDES 3 Salinas Cowboys 8888140 50
= 5 Alexa ALBERT 3 Albany High 8888145 47
= 5 Linnea JACKSON 3 SCMC 8888270 47
= 5 Sabeli SALDANA 3 Salinas High School 8888226 47
= 8 Macy CRAFT 3 SCMC 8888225 45
= 8 Haley MOLINAR 3 Aptos High 9999147 45
= 8 Jazmine WALLACE 3 SCNC 8888038 45
Total: 20 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Junior Boys 17-18 Cat 3

Place First Last Cat Team License Total
1 Max WONG 3 SCMC 888117 188
2 Yutaro YOSHII 5 Salinas Cowboys 8888608 100
3 Matthew ELLIOTT 2 Monterey Bay Lightfighters 0524612 97
= 4 Nils KELSBERG 3 Kirby 8888232 50
= 4 Aidan TAMAYO 3 Alameda High 8888016 50
= 6 Giles BEEBE 3 Woodside Beasts 8888118 47
= 6 Alex THOMAS 3 Palma High School 8888231 47
= 8 Austin CHACON 3 Albany High 8888120 45
= 8 Jonathan PAUL 3 Woodside Beasts 8888017 45
10 Ellan PELAJO 3 Alameda High 8888018 44
Total: 17 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Junior Boys 13 & Under Cat 3

Place First Last Cat Team License Total
1 Oliver BAENZIGER 3 0525934 275
2 Noah ANDERSEN 3 0524445 234
3 Seth ANDERSON 3 Pursuit 8888228 185
4 Reid BRADWAY 5 8888603 145
= 5 Nathan AGAN 3 Salinas Cowboys 8888240 97
= 5 Neil PURA 3 Palma High School 8888003 97
7 Seth AGAN 3 Salinas Cowboys 8888241 89
8 West WILCOX 5 8888602 88
9 Luke VAUGN-LUMA 5 482089 82
10 Nathan VAHLBERG 3 Black Mountain Composite 0516069 50
Total: 25 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Junior Girls 13 & Under Cat 3

Place First Last Cat Team License Total
1 Emily KNOWLES 5 Little Bellas 8888508 50
2 Madeline WADSWORTH 5 8888509 47
Total: 2 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Masters 35-44 Cat 1

Place First Last Cat Team License Total
1 Keith DEFIEBRE 1 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0009046 333
2 Ryan FONTES 1 Calif Custom Sheds 8888186 280
3 Dustin VAUGHN-LUMA 1 0123105 97
4 Josh WALKER 1 0036997 95
5 Aaron FAUPELL 1 Team Roaring Mouse 8888244 90
= 6 Ryan GRENIER 3 0096294 50
= 6 Peter HAWKINS 1 0524368 50
8 Scott LESAN 5 Eliel 8888512 47
9 David GOLDENBERG 3 0200544 45
10 David SAMPLES 3 Eliel Factory Team 0122514 1
Total: 10 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Women 35-44 Cat 1

Place First Last Cat Team License Total
1 Sara MALM 1 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0523703 145
2 Martina LEFTEROVA 1 Murray Engineers 8888191 100
3 Dara RICHMAN 1 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0271727 50
Total: 3 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Masters 45-54 Cat 1

Place First Last Cat Team License Total
1 Lawrence HIBBARD 3 0016074 341
2 Michael URBINA 1 0036247 318
3 Lee JETTON 1 0367729 289
4 Amir MATITYAHU 1 TRAIL HEAD RACING - SPECIALIZED 0419924 179
5 Jose Luis HERNANDEZ 2 California Custom Shed 198597 163
6 Marco SOLDANO 2 0237171 158
7 Bryan BERRY 1 0310943 128
8 Joe NARCISO 1 CBRE Racing 0304805 123
= 9 Donald MYRAH 1 0025636 97
= 9 Eric RISLEY 1 0106016 97
Total: 30 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Women 45+ Cat 1

Place First Last Cat Team License Total
1 Heidi HAUSSERMANN 1 0151181 297
2 Jessica ROCKSON 1 US Military Endurance Sports 0375775 50
3 Kathleen BORTOLUSSI 1 0146732 45
Total: 3 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Masters 55-64 Cat 1

Place First Last Cat Team License Total
1 Patrick HAMPTON 1 Schnur Racing 0218958 341
2 William SANS 1 Plus 3 0048284 294
3 Nick MADRONIO 1 0418107 216
4 Thomas JAKABY 1 Buycell.com/Ibis 0355666 177
5 David CURTIS 1 SCMC 8888245 133
6 Dwight GOSS 1 Redwood Rides 8888095 128
7 Dane GRANT 1 Team Roaring Mouse 0171862 90
8 Roderick GILCHRIST 1 SJBC 0013247 89
9 Scott MARTIN 1 Spokesman Bicycles 0022722 88
10 Jeff TOWNSEND 1 Plus 3 8888187 47
Total: 13 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Masters 65+ Cat 1

Place First Last Cat Team License Total
1 Kevin WEITZ 3 Clean Power Cycling pb TESLA 0206206 50
Total: 1 athlete
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Masters 35-44 Cat 2

Place First Last Cat Team License Total
1 Alex NELSON 3 0432854 291
2 Leonard GARZA 2 Stage 1 Cycling 0439297 239
3 Steven THOMPSON 2 Naval Postgraduate School 0423613 226
4 Angel CAMARGO 2 8888065 179
5 Nathan WOOD 2 0248406 137
6 Craig DILLON 2 0147258 136
7 Brian BOUCHARD 5 Team Roaring Mouse 367091 50
= 8 Jeff BILODEAU 2 CBRE Racing 0305630 45
= 8 Daniel MCGARRY 5 8888515 45
= 10 Morgan ALLEN 2 BRKLND 318118 44
= 10 Jason CRAWFORD 3 VSRT/Livermore Cyclery 0254697 44
= 10 Chris CRAWLEY 2 The Hub 397622 44
Total: 17 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Women 35-44 Cat 2

Place First Last Cat Team License Total
= 1 Sumer AVILA 3 Los Gatos 0420086 50
= 1 Jennie HAWKINS 2 520139 50
= 1 Olivia KWAN 2 Girls Rock 8888181 50
Total: 3 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Masters 45-54 Cat 2

Place First Last Cat Team License Total
1 Scott CURTIS 2 0527103 331
2 Michael SCHALLER 2 0253585 295
3 Alexis BERTHILLIER 2 0524289 255
4 Paul MACKINLAY 2 0523567 254
5 Chris BECKER 3 0287692 194
6 Jeff MCGRATH 2 0345748 170
7 Efrem LEWIS 2 NWVSF 0414420 122
8 Jarod RISTOW 2 8888072 115
9 Kris PEDERSON 2 8888067 113
10 Fred WATSON 2 0502885 111
Total: 35 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Women 45+ Cat 2

Place First Last Cat Team License Total
1 Yvonne WALBROEHL 2 Pen Velo Racing/Summit Bicycles 0219164 197
2 Kirsten MCDANIEL 2 0133001 147
3 Shannon ASSAD 2 NWVSF 8888183 87
= 4 Kathleen BORTOLUSSI 1 0146732 50
= 4 Anna SHORTT 5 8888516 50
= 6 Elke MACGREGOR 2 8888182 47
= 6 Irene OTA 5 AMBG 8888613 47
8 Olivia RUSSELL 2 Girls Rock 8888181 45
9 JULIE ROHLOFF 2 Plus Three 0377403 44
10 Tammy WILSON 2 IBIS/Buy-cell.com 457941 43
Total: 10 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Masters 55+ Cat 2

Place First Last Cat Team License Total
1 Allen WULCZYNSKI 2 Calif Custom Sheds 8888082 350
2 Leonard TABOR 2 California Custom Sheds 0125781 325
3 Christopher BARRETT 2 SJBC 0317708 257
4 Greg EBY 2 8888081 233
5 Joseph CRABTREE 2 0008025 214
6 Allen HOUSE 2 IC3 8888077 176
7 Rosalio CAMPOS 2 8888278 131
8 Alistair ADAMS 2 0070697 88
9 Richard JACINTO 2 0198483 85
10 MICHAEL KEARN 3 SBR p/b Steven's Bicycles 0414813 78
Total: 19 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Masters 35-44 Cat 3

Place First Last Cat Team License Total
1 Ben BLAKLEY 3 PBW 0524275 326
2 Shawn LATHAM 3 0502760 306
3 Hector PAREJA 3 0080485 297
4 Travis SIMBALAN 3 SCMC 8888023 255
5 Robert HUNT 3 0156438 100
6 Michael SKYTA 3 0524639 94
= 7 Glenn HUEBSCHMANN 3 8888026 86
= 7 Rowie JARON 3 8888125 86
= 9 Adalid PALOMINO 5 8888505 47
= 9 Jason TRACY 3 Valley Fabrication 8888265 47
Total: 14 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Masters 45-54 Cat 3

Place First Last Cat Team License Total
1 Brian BUTLER 3 0485841 337
= 2 Thomas BRINTON 3 0275407 307
= 2 Ramon FIGUEROA 3 0429243 307
4 Craig PARSONS 3 8888030 281
5 Timothy TURNBULL 3 0309759 269
6 Michael LOFTESNES 3 0053118 268
7 John AIREY 3 8888032 245
8 Dave SPRINGER 3 Pursuit 0524658 235
9 Jason MYERS 3 Myer Physical Therapy 8888033 209
10 Stephan SANDOVAL 3 Pursuit 8888031 142
Total: 34 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Women 45+ Cat 3

Place First Last Cat Team License Total
1 MJ AUSTIN 3 8888047 297
2 Debra MATITYAHU 3 Trailhead Racing 8888147 138
= 3 Josephine FLEMMING 3 SCMC 8888273 50
= 3 Anna THOMAS 3 8888148 50
5 Samantha PRUIT 3 888806 47
= 6 Karen GRUNDLER 3 8888044 45
= 6 Peg MILLER 3 0523739 45
8 Lisa MASSMAN 3 8888045 1
Total: 8 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Masters 55+ Cat 3

Place First Last Cat Team License Total
1 Skip WILCOX 3 8888049 341
2 Steve MILLION 3 0185001 312
3 Steve SANDERS 3 0502599 311
4 John ALLISON 3 8888052 300
5 Craig GLEASON 3 8888053 145
= 6 John CULP 3 8888134 50
= 6 Joe ORNELAS 3 CVC 8888048 50
= 8 Vic DEORNELAS 3 CA Cycling Club 0119954 47
= 8 Russell HULL 3 0532618 47
= 8 Gordon MONCIBAIS 3 Stevens Bike Shop 0393611 47
= 8 Joe OSBORNE 5 MORCA 8888804 47
Total: 16 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Women 35-44 Cat 3

Place First Last Cat Team License Total
1 Rebekah VICKREY 3 0524662 194
2 Amy THWAITE 3 8888037 139
3 Jamie SKYTA 3 0524638 100
4 Olivia KWAN 5 8888510 50
Total: 4 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Pro & Cat 1 Single Speed

Place First Last Cat Team License Total
1 Dan HENDERSON 1 0274374 333
2 Cesar CHAVEZ 1 0006697 247
3 Brett KELLEY 1 0526577 229
4 Paul URICH 1 fusionTHINK / VOSS / AirLine / NWVSF 0412653 94
5 Kenneth RIZER 1 Pizza Pals 8888243 50
6 Uri FRIEDMAN 1 0202518 47
7 Becerra JOSE 1 Team Diablo 8888242 44
Total: 7 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Women Single Speed

Place First Last Cat Team License Total
1 Katie CONLEY 3 8888227 50
Total: 1 athlete
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes:

Single Speed Cat 2

Place First Last Cat Team License Total
1 Daymon PREWITT 2 Quadzilla Racing 0395572 294
2 Garret TANNER 3 0306708 278
3 Leonard GARZA 2 Stage 1 Cycling 0439297 100
4 Jeffrey PARKER 3 Team Roaring Mouse 0525076 47
5 Michael STEWART 2 Peninsula Bike Works 8888084 45
Total: 5 athletes
Race results: 1/29, 2/5, 2/19, 3/12, 4/9, 6/3, 6/17, 7/22, 8/20
Table notes: