Pro 1/2/3

Place First Last Cat Team License Total
1 Eamon FRANCK 1 Metier Racing 0286608 50
2 Scott GILES 1 Schnur Racing 0196417 45
3 Jason GANDZJUK 1 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0366582 44
4 Matt MIKUL 1 SquadraSF p/b Terun 0271933 43
5 Blaise HAMEL 2 SquadraSF p/b Terun 0260046 41
6 David GRUNDMAN 1 SquadraSF p/b Terun 0240540 40
7 Michael CORDOVA 2 Chico Cycling Team 0524998 39
8 Greg MCCULLOUGH 2 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0420048 38
9 Christian LAM 2 SquadraSF p/b Terun 0370448 37
10 Sean ESTES 2 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0248976 36
Total: 21 athletes
Race results: 2/12
Table notes:

Women Pro/1/2/3

Place First Last Cat Team License Total
1 Lisa CORDOVA 2 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0399567 50
2 Diniana PIEKUTOWSKI 3 RAZZLE DAZZLE 0466237 47
3 Shelby TRAMEL 3 RAZZLE DAZZLE 0455528 45
4 Beverly CHANEY 2 SJBC 0221127 44
5 Joy FRANCO 3 RAZZLE DAZZLE 0262057 43
6 Margaret LONERGAN 3 RAZZLE DAZZLE 0438201 42
Total: 6 athletes
Race results: 2/12
Table notes:

Elite 2/3

Place First Last Cat Team License Total
1 Mark MORTON 3 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0460867 50
2 Alexander WINTER 3 JAKROO presented by Chrome Industries 0494786 47
3 Christian LAM 2 SquadraSF p/b Terun 0370448 45
4 Leo YIP 2 Storck-CCN 0416940 44
5 Greg MCCULLOUGH 2 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0420048 43
6 Eric WELSH 3 SunPower Racing 438033 42
7 Michael CORDOVA 2 Chico Cycling Team 0524998 41
8 Stelios MCDONALD 3 JAKROO presented by Chrome Industries 0392702 40
9 Blaise HAMEL 2 SquadraSF p/b Terun 0260046 39
10 Richie VOS 3 SunPower Racing 0476831 38
Total: 17 athletes
Race results: 2/12
Table notes:

Elite 3/4

Place First Last Cat Team License Total
1 Kirk SCHEIBELHUT 4 SquadraSF p/b Terun 0416939 50
2 Eric WELSH 3 SunPower Racing 438033 47
3 Richie VOS 3 SunPower Racing 0476831 45
4 Michael LEUNG 4 Team Fremont/FFBC p/b Chipotle 0368338 44
5 Rylan LOADER 4 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0496840 43
6 Mark MORTON 3 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0460867 42
7 Levi JAGO 4 Don Chapin Monterey Bay Racing Team 0432898 41
8 Reece MACDONALD 4 Pen Velo Racing/Summit Bicycles 0417217 39
9 Steven JONES 3 Don Chapin Monterey Bay Racing Team 0384389 38
10 Bernardo TAPIA 4 SunPower Racing 0456472 37
Total: 14 athletes
Race results: 2/12
Table notes:

Elite 4

Place First Last Cat Team License Total
1 Bryan CHEUNG 4 Pen Velo Racing/Summit Bicycles 0390615 50
2 Madden TITUS 4 SunPower Racing 0494490 47
3 Kirk SCHEIBELHUT 4 SquadraSF p/b Terun 0416939 45
4 MATTHEW HEPWORTH 4 SunPower Racing 0494623 44
5 Jhenrick James DADULA 4 Pen Velo Racing/Summit Bicycles 0498378 43
6 Michael LEUNG 4 Team Fremont/FFBC p/b Chipotle 0368338 42
7 Mikal DAVIS 4 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 0498709 41
8 Bernardo TAPIA 4 SunPower Racing 0456472 40
9 Reece MACDONALD 4 Pen Velo Racing/Summit Bicycles 0417217 39
10 Michael RIYANTO 4 SJBC 0494463 38
Total: 17 athletes
Race results: 2/12
Table notes:

Women Cat 4

Place First Last Cat Team License Total
1 Johanna FOGOLIN 4 SJBC 0383842 50
2 Sarah TOLLMAN 4 RAZZLE DAZZLE 0460101 47
3 Amee DEVANI 4 SJBC 0514634 45
4 Serenity MARSHALL 4 JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel 0458896 44
5 Lisa KIRATSOUS 4 SJBC 0481826 43
Total: 5 athletes
Race results: 2/12
Table notes:

Elite 5

Place First Last Cat Team License Total
1 Stefan HUBRICH 5 Don Chapin Monterey Bay Racing Team 0513639 50
2 Matthew SALDANA 5 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0460061 47
3 Gavin LUBBE 5 0254531 45
4 Alex AKINS 5 Don Chapin Monterey Bay Racing Team 0504096 44
5 Nathan DAVIS 5 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0513636 43
6 Ethan NEMIROFF 5 Don Chapin Monterey Bay Racing Team 0524669 42
7 Noah FAIRLES 5 0516314 41
8 Matthew ELLIOTT 5 Don Chapin Monterey Bay Racing Team 0524612 40
9 Cam JUAREZ 5 RAPHA CYCLING CLUB 0494448 39
10 Daniel REGUA 5 San Jose Bicycle Club 0521766 37
Total: 22 athletes
Race results: 2/12
Table notes:

Women Cat 5

Place First Last Cat Team License Total
1 Alison KUBOTA 5 JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel 0522553 50
2 Claire MANCINI 5 Eliel Factory Racing 525493 47
3 Marianne BLACK 5 Stanford Cycling 49473 44
4 Stacy-marie ISHMAEL 5 0522621 1
Total: 4 athletes
Race results: 2/12
Table notes:

Masters 35+

Place First Last Cat Team License Total
1 Jeromy COTTELL 1 Team Specialized/Touchstone Racing 0273912 50
2 Chris EVANS 1 ThirstyBear p/b Akamai 0321408 47
3 Matthew SLOAN 2 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 0418909 45
4 Joshua PIZZICA 2 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 0273910 44
5 Erik CAMACHO 1 ThirstyBear p/b Akamai 0303224 43
6 Bradley EASTHAM 4 0286831 42
7 Trevor NIBLOCK 4 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 0370505 1
Total: 7 athletes
Race results: 2/12
Table notes:

Masters 35+ 1/2/3

Place First Last Cat Team License Total
1 Scott GILES 1 Schnur Racing 0196417 50
2 David GRUNDMAN 1 SquadraSF p/b Terun 0240540 47
3 Jeromy COTTELL 1 Team Specialized/Touchstone Racing 0273912 45
4 Chris EVANS 1 ThirstyBear p/b Akamai 0321408 44
5 Matthew SLOAN 2 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 0418909 43
6 Chris CAIN 2 SquadraSF p/b Terun 0339008 42
7 Erik CAMACHO 1 ThirstyBear p/b Akamai 0303224 41
8 John SCHIEFER 2 CoreTechs Cycling TwT 0319966 40
9 Joshua PIZZICA 2 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 0273910 39
10 Selim ELHADJ 3 VSRT/Livermore Cyclery 0406078 38
Total: 10 athletes
Race results: 2/12
Table notes:

Women 35+

Place First Last Cat Team License Total
1 Elena JOROSKI 3 SJBC 0304925 50
Total: 1 athlete
Race results: 2/12
Table notes:

Masters 35+ 3/4

Place First Last Cat Team License Total
1 James BEAUMIER 4 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0493864 50
2 Philip BARROS 4 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0440491 47
3 Bradley EASTHAM 4 0286831 45
4 Michael RIYANTO 4 SJBC 0494463 44
Total: 4 athletes
Race results: 2/12
Table notes:

Masters 35+ 5

Place First Last Cat Team License Total
1 Julien LECOMTE 5 SJBC 0522929 50
Total: 1 athlete
Race results: 2/12
Table notes:

Masters 45+

Place First Last Cat Team License Total
1 Philip MALASPINA 2 CoreTechs Cycling TwT 0416562 50
2 Mark JOHNSON 3 CoreTechs Cycling TwT 0017995 47
3 Jerome NADEL 1 ThirstyBear p/b Akamai 0025655 45
4 Ken CALENDER 3 Don Chapin Monterey Bay Racing Team 0115342 44
5 Keith DEFIEBRE 2 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0009046 43
6 Brian MCANDREWS 2 ThirstyBear p/b Akamai 0345270 42
7 Phil TERCERO 2 CoreTechs Cycling TwT 0396818 41
8 Tim DAVIS 2 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0407521 40
9 Harold REIMER 3 SunPower Racing 0304549 39
10 Dennis HOPP 2 SJBC 0054895 38
Total: 11 athletes
Race results: 2/12
Table notes:

Masters 45+ 1/2/3

Place First Last Cat Team License Total
1 Jerome NADEL 1 ThirstyBear p/b Akamai 0025655 50
2 David AVILA 2 SAFEWAY Cycling 0055625 47
3 Ken CALENDER 3 Don Chapin Monterey Bay Racing Team 0115342 45
4 Dennis HOPP 2 SJBC 0054895 44
5 Keith DEFIEBRE 2 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0009046 43
6 Cameron WALKER 3 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 0275120 42
7 Philip MALASPINA 2 CoreTechs Cycling TwT 0416562 41
8 Gary PADEN 2 Morgan Stanley Cycling Team 0384955 40
9 Chris FORTUNA 2 Morgan Stanley Cycling Team 0384208 39
10 Mark JOHNSON 3 CoreTechs Cycling TwT 0017995 38
Total: 17 athletes
Race results: 2/12
Table notes:

Masters 45+ 3/4

Place First Last Cat Team License Total
1 Alex MCMANIGILL 4 0258101 50
2 Alon GOLAN 3 CoreTechs Cycling Team 0205510 47
3 Mark BACHMAN 4 Clean Power Cycling pb TESLA 0460024 45
4 John LEM 3 Kovarus/Wells Fargo Racing Team 0364839 44
5 Alan BRAKE 4 Pen Velo Racing/Summit Bicycles 0286833 43
Total: 5 athletes
Race results: 2/12
Table notes:

Masters 45+ 5

No standings
Total: 0 athletes
Race results: 2/12
Table notes:

Masters 55+ 1/2/3/4

Place First Last Cat Team License Total
1 Tim DAVIS 2 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 0407521 50
2 Brian MCANDREWS 2 ThirstyBear p/b Akamai 0345270 47
3 Harold REIMER 3 SunPower Racing 0304549 45
Total: 3 athletes
Race results: 2/12
Table notes: