Sky Express Livermore Criterium (March)

Criterium: Sunday March 8, 2020 – Schedule
Part of the 2020 Sky Express Omnium

Results: Cat 2/3

Place # First Last City Cat Team License Age Points
1 336 ERIC FISCHER Morgan Hill, CA 2 PROJECT 95 0408292 30 15
2 333 Mark MORTON Lakeport, CA 2 AMain Cycling Team 0460867 23 14
3 303 Stephen DOLL Livermore, CA 2 Dolce Vita Cycling p/b SL2 0313804 26 13
4 321 Matthew AMARA Fresno, CA 3 Team Swift 0523905 16 12
5 322 Alexander CABATIC Clovis, CA 2 Ascend Sportswear p/b Steven s Bicycles 0420107 32 11
6 331 Yurii MOROZOV Santa Clara, CA 2 SquadraSF p/b Terun 0507825 31 10
7 315 Zac ROSSEN Los Gatos, CA 2 SJBC 0321192 28 9
8 335 Kenny TSUDA San Jose, CA 2 PROJECT 95 0456989 31 8
9 310 Ford MURPHY Santa Cruz, CA 2 PROJECT 95 0314892 26 7
10 307 Jonatan JATOMBLIANSKY Redwood City, CA 2 Dolce Vita Cycling p/b SL2 0480931 36 6
11 314 Aaron RINDY Reno, NV 2 Velo Reno P/B Tamarack Junction 0303731 31 5
12 305 Yuri GONZAGA Redwood City, CA 2 SquadraSF p/b Terun 0494549 30 4
13 301 Pete CAROLAN Orinda, CA 2 The Olympic Club 0185956 35 3
14 318 Cameron STEWART Monterey, CA 3 Team Swift 0517464 19 2
15 300 Marcus BELTRAMO San Francisco, CA 2 Dolce Vita Cycling p/b SL2 0380345 36 1
16 312 Andrew OLSON Alameda, CA 3 0231333 34 1
17 326 Eric CHODOROFF Berkeley, CA 3 Dolce Vita Cycling p/b SL2 0288374 32 1
18 325 Kyle BEIKIRCH San Francisco, CA 3 Dolce Vita Cycling p/b SL2 0417086 32 1
19 308 Alphonse LEDUC San Jose, CA 3 SJBC 0467947 28 1
20 306 Stephan HOFMANN San Jose, CA 2 SJBC 0534275 45 1
21 304 Andrew ESLER San Jose, CA 3 SJBC 0523219 18 1
22 328 McKay KINSEY Fresno, CA 2 Team Swift 0423654 17 1
23 311 Griffin NEMITZ Walnut Creek, CA 3 0547794 27 1
24 330 Jeffrey KATO San Rafael, CA 2 Clean Power Cycling pb TESLA 0216231 58 1
25 329 James RUFFIN Riverbank, CA 3 Clean Power Cycling pb TESLA 0413231 54 1
26 332 Marcus CHEEK Oakland, CA 3 SquadraSF p/b Terun 0534956 31 1
27 324 Chester GILLMORE San Francisco, CA 2 Dolce Vita Cycling p/b SL2 0269966 35 1
28 327 Jason TANG Albany, CA 3 Dolce Vita Cycling p/b SL2 0471822 23 1
29 334 Steven ROMJUE Mill Valley, CA 2 The Olympic Club 0069415 55 1
30 338 Daryl HOPKINS Manteca, CA 3 Team Swift 0529409 16 1
DNP 302 Mike CHARLETON Windsor, CA 2 Red Peloton 0049344 51 1
DNP 313 Richard PEPPER Sebastopol, CA 2 Red Peloton 0099150 57 1
DNP 316 Andrew SANDERS Dublin, CA 3 CBRE Racing 0565068 30 1
DNP 317 Brian SCHUSTER Belmont, CA 2 ThirstyBear Cycling 0223230 35 1
DNP 319 Martin SZWARC San Francisco, CA 2 ThirstyBear Cycling 0380700 44 1
DNP 320 Dante LOBUE San Jose, CA 3 TMB Development p/b Equator Coffees 0496554 20 1
DNP 323 Rob WHITTIER San Francisco, CA 2 ThirstyBear Cycling 0384037 46 1
DNP 337 Joseph CHICOINE Clovis, CA 2 Ascend Sportswear p/b Steven s Bicycles 0253987 38 1
DNP 339 Evelyn HOUND San Rafael, CA 1 Team Mike's Bikes powered by Equator Coffees 0523430 26 1
DNP 340 Danielle MORSHEAD San Anselmo, CA 1 0499797 24 1
DNS Aaron LONG Alamo, CA 2 ThirstyBear Cycling 0158083 54
Field: 40 of 51

Teams – Elite 2/3

Place Team Points
1 PROJECT 95
  » FISCHER (15), Tsuda (8), Murphy (7)
30
2 Dolce Vita Cycling p/b SL2
  » Doll (13), Jatombliansky (6), Beltramo (1), Chodoroff (1), Beikirch (1)
  « Gillmore, Tang
22
3 Team Swift
  » Amara (12), Stewart (2), Kinsey (1), Hopkins (1)
16
4 SquadraSF p/b Terun
  » Morozov (10), Gonzaga (4), Cheek (1)
15
5 SJBC
  » Rossen (9), LeDuc (1), Hofmann (1), Esler (1)
12
6 ThirstyBear Cycling
  » Whittier (1), Schuster (1), Szwarc (1)
3
Table notes: