Sky Express Livermore Circuit Race

Circuit Race: Sunday Feb. 9, 2020 – Schedule
Part of the 2020 Sky Express Omnium

Overall Team Competition Podium

Place Team Points
1 Pen Velo Racing/Summit Bicycles
  • Masters 45+ 3/4 (30)
  • Masters 55+ 3/4 (13)
  • Masters 55+ 1/2/3 (12)
55
2 R4R-Make A Wish
  • Masters 45+ 1/2/3 (48)
48
3 SJBC
  • Masters 40+ 4/5 (20)
  • Elite 4 (13)
  • Masters 45+ 1/2/3 (5)
38
4 Splunk Race Team
  • Masters 55+ 3/4 (29)
29
5 The Olympic Club
  • Elite 2/3 (27)
27
Table notes:

40+ Category 4/5 Podium

Place # First Last Cat Team
1 908 Ivor GRIFFITHS 4 SJBC
2 927 Javier GALLEGO 5
3 905 Wes FORNES 4 Squadra SF p/b Terun
4 921 Thomas TAYLOR 4
5 900 Jesse AVERY 5 Team Fremont/FFBC data by OnTheDay.net
Table notes:

Category 5 Podium

Place # First Last Cat Team
1 962 Benjamin ERICKSON 5
2 966 Gilmer ERENO 5 Kovarus Racing Team
3 958 Joseph SWAIN 5
4 961 Justin TOO 5
5 957 Cole SCHUMACHER 5
Table notes:

Women 3, 4/5 & 55+ Podiums

Women Cat 3

Place # First Last Cat Team
1 556 Claudia FERREIRA 3 Alto Velo
2 561 Brianna BAIRD 3 Team Roaring Mouse
3 555 Robin BETZ 3 Alto Velo
4 560 Christina DAVIS 3 SJBC

Women Cat 4/5

Place # First Last Cat Team
1 583 Katherine HOOLIHAN 5 Eclipse
2 504 Jennifer TAVE 4 Squard SF/Terun
3 592 Laura SMITH 5
4 502 Brittany BREAUX 5
5 588 Cady MASTERMAN 4 Kovarus Racing Team

Women 55+

Place # First Last Cat Team
1 599 Elizabeth BENISHIN 2
2 597 MaryAnn LEVENSON 2 Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 595 Yvonne WALBROEHL 3 Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 596 Jill STONE 3 SJBC
5 506 Jessie HICKEL 3 Splunk Race Team
Table notes:

35+ Category 1/2/3 Podium

Place # First Last Cat Team
1 606 Will RIFFELMACHER 1 Olympic Club
2 608 Lucas PAZ 2 KaiVelo Racing
3 601 Christopher COBLE 1 The Olympic Club
4 609 James ENRIGHT 1 ThirstyBear Cycling
5 604 Troy PORTER 1
Table notes:

45+/55+ Category 3/4 Podiums

Masters 45+ 3/4

Place # First Last Cat Team
1 718 Haydn MACKAY 3
2 733 Donald LEE 3 Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 725 Keith SOLLERS 3 Davis Bike Club Race Team
4 711 Stephan HOFMANN 3 SJBC
5 704 Jeffrey DORSO 4 Rio Strada Racing

Masters 55+ 3/4

Place # First Last Cat Team
1 793 Michael HARRISON 3 Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike
2 779 Dave ANTHONY 3
3 780 James TORRENCE 3 Splunk Race Team
4 788 Robert NAPIERALSKI 3 Body Concepts
5 796 Jim FORESTER 3 Divine Electric Norcal
Table notes:

Category 4 Podium

Place # First Last Cat Team
1 815 Pieter-Jan KINDERMANS 4
2 820 Brian MANCINI 4
3 846 Dylan ANDERSON 5
4 802 Kevin BISHOP 4
5 822 Nicholas MATI 4
Table notes:

Category 2/3 Podium

Place # First Last Cat Team
1 301 Christopher BAIRD 2 The Olympic Club
2 322 Zac ROSSEN 2 SJBC
3 316 Travis MCEUEN 2 Terun Elite
4 313 Mathias JACQUELIN 2 TMB Development p/b Equator Coffees
5 302 Marcus BELTRAMO 2 Dolce Vita Cycling p/b SL2
Table notes:

45+/55+ Category 1/2/3 Podiums

Masters 45+ 1/2/3

Place # First Last Cat Team
1 424 Dennis WALL 1
2 417 Sean SMITH 2 R4R-Make A Wish
3 422 Aaron LONG 2 ThirstyBear Cycling
4 427 Darren BAKER 1 R4R-Make A Wish
5 411 Rick LAWTON 2 R4R-Make A Wish

Masters 55+ 1/2/3

Place # First Last Cat Team
1 489 Matthew TRETHRIC 2 Hammer/53x11
2 495 Lawrence NOLAN 1 Team Fremont/FFBC data by OnTheDay.net
3 492 Steven ROMJUE 2 The Olympic Club
4 499 Dean ABT 2 xXx Racing
5 497 Scott HOLLANDER 3 Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
Table notes:

Women P/1/2/3 & 35+ 1/2/3 Podiums

Women Pro/1/2/3

Place # First Last Cat Team
1 536 Danielle MORSHEAD 1
2 554 Caroline NOLAN 2
3 534 Katharine MAHER 1 SquadraSF p/b Terun
4 553 Shannon GAFFNEY 2 US Military Endurance Sports
5 537 Lizzie WRIGHT 3 Cognition Racing Road

Women 35+ 1/2/3

Place # First Last Cat Team
1 525 Laurie FURMAN 1 SJBC
Table notes:

Pro/1/2 Podium

No results
Table notes:

Category 3/4 Podium

No results
Table notes:

35+ Category 3/4 Podium

No results
Table notes: