Pro/1/2 Podium

Place # First Last Cat Team
1 63 Jason SALTZMAN Pro UCI CT: Aevolo Cycling, Inc.
2 60 Robert SKINNER 2
3 87 Jackson DUNCAN 1 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
4 98 Brandon BAKER 1 Stinner Factory Racing
5 97 Jonathan BAKER 1 Chico Cycling Team
Table notes:

Category 3 Podium

Place # First Last Cat Team
1 277 Jason PEDERSEN 3 Team Simple Green/Specialized/Rock-n-Road
2 281 Michael MACHADO 3 Don Chapin Monterey Bay Racing Team
3 276 Keith STRONG 3 Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
4 283 Chase KING 3 Team Swift
5 273 Hunter WILSON 3 Team California Juniors
Table notes:

35+/55+ Cat 1/2/3 Men Podiums

Masters 35+ 1/2/3

Place # First Last Cat Team
1 168 Chris EVANS 1 Terun Elite
2 178 James ENRIGHT 1 SquadraSF p/b Terun
3 172 Dan TEDFORD 3 ThirstyBear Cycling
4 170 Rob WHITTIER 2 Divine Electric Norcal
5 175 Bill LADDISH 2 KaiVelo Racing

Masters 55+ 1/2/3

Place # First Last Cat Team
1 194 George TOMASICH 2 Canyon Velo
2 199 Tim DAVIS 2 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
3 193 Matthew TRETHRIC 3 Team Hammer Nutrition
4 197 Harold REIMER 3 SunPower Racing
5 198 Jan ELSBACH 1 Davis Bike Club Race Team
Table notes:

Women Pro/1/2/3 Podium

Place # First Last Cat Team
1 873 Melanie WONG 1 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
2 872 Brooke DANAHER 2 Liquid Velo
3 875 Jennifer SCHWARZ 3 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
4 876 Laura MOSER 3 JLVelo Cycling Team
5 878 Rebecca ECKLAND 3 Clean Power Cycling pb TESLA
Table notes:

35+ Cat 3/4 Podium

Place # First Last Cat Team
1 396 Andrew CONLEY 3 Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
2 391 Mark TUCKER 3 Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
3 392 Jacob SALASSI 4 Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
4 393 Sean MARTIN 4 LOW//Factory Racing
5 397 Eric CHI 3 Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Table notes:

Category 4 Podium

Place # First Last Cat Team
1 592 Parker GARA 4 SunPower Racing
2 588 Alex HANSON 4 CBRE Racing
3 580 Maddison RUSSELL 4
4 579 Thomas SCHWEMBERGER 4
5 596 Eric CHODOROFF 4 Dolce Vita Freewheel p/b SL2
Table notes:

45+/55+ Cat 3/4 Men Podiums

Masters 45+ 3/4

Place # First Last Cat Team
1 760 Aaron LONG 3 ThirstyBear Cycling
2 750 Joseph SULLIVAN 3 SJBC
3 764 Shon GRABBE 3 CoreTechs Cycling Team
4 762 Ludovic HILDE 4 All Pro Bicycles Simi Valley
5 767 Robert EASLEY 3 Clean Power Cycling pb TESLA

Masters 55+ 3/4

Place # First Last Cat Team
1 797 Ryosei KANEKO 3 Clean Power Cycling pb TESLA
2 799 Lance HAAG 3 ThirstyBear Cycling
3 795 Jon ORNSTIL 3 Hammer/53x11
4 796 Robert NAPIERALSKI 3 Body Concepts
Table notes:

Stage Overall Team Podium

Place Team Points
1 SunPower Racing
  • Pro/1/2 (10)
  • Elite 4 (34)
44
2 CoreTechs Cycling Team
  • Masters 45+ 3/4 (32)
32
3 Divine Electric Norcal
  • Masters 35+ 1/2/3 (26)
26
4 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
  • Pro/1/2 (23)
23
= 5 Dolce Vita Freewheel p/b SL2
  • Elite 4 (22)
22
= 5 Pen Velo Racing/Summit Bicycles
  • Masters 45+ 3/4 (22)
22
Table notes: