Red Bull Bay Climb
Saturday Sept. 8, 2018 – Tournament Rules / Schedule / Race Announcement

Men's Open – Semi-finals

Men's Open – Semi-finals: Heat 1 – 4:05 pm – Results

Slot # First Last City Team Qualification
1 37 Scott COHEN Oak Park, CA Quals – Heat 1: 1st
2 69 Rafael GARCIA Naperville, IL Quals – Heat 6: 2nd
3 127 Jeff LINDER San Jose, CA Terun Elite Quals – Heat 9: 1st
4 51 Bruce DEPPE Grand Junction, CO Quals – Heat 11: 2nd
5 55 Matt WIEBZ Quals – Heat 14: 1st
6 142 Stelios MCDONALD San Francisco, CA BICYCLELAW.COM Quals – Heat 16: 2nd
7 173 Brian PADGETT Bloomington, IN Fusion Sport LC – Heat 2: 1st
8 253 Christopher CHILDS N/A LC – Heat 4: 4th
Place # First Last City Team Progression
1 37 Scott COHEN Oak Park, CA Final: Slot 1 (5:45 pm)
2 127 Jeff LINDER San Jose, CA Terun Elite
Placings: Slot 1 (5:25 pm)
3 142 Stelios MCDONALD San Francisco, CA BICYCLELAW.COM
Exit
4 69 Rafael GARCIA Naperville, IL
Exit
5 173 Brian PADGETT Bloomington, IN Fusion Sport
Exit
6 55 Matt WIEBZ
Exit
7 253 Christopher CHILDS N/A
Exit
8 -
- 51 Bruce DEPPE Grand Junction, CO
Exit

Men's Open – Semi-finals: Heat 2 – 4:10 pm – Results

Slot # First Last City Team Qualification
1 144 Payson MCELVEEN Durango, CO Orange Seal Off-road Team Quals – Heat 1: 2nd
2 68 Phil GAIMON Toluca Lake, CA "Cool Kids Club" Quals – Heat 4: 1st
3 74 Trevor GILMORE San Francisco, CA Dolce Vita Quals – Heat 9: 2nd
4 168 James NORTON Mill Valley, CA Above Category Quals – Heat 12: 1st
5 82 Ali HAMED Quals – Heat 14: 2nd
6 178 Tyler PEARCE Bass Lake, CA The Vegan Cyclist LC – Heat 1: 1st
7 60 Matthew FLESHER Cleveland, OH Dangle CC LC – Heat 2: 2nd
8 183 Chris PHIPPS San Francisco, CA Thirsty Bear Cycling LC – Heat 3: 3rd
Place # First Last City Team Progression
1 144 Payson MCELVEEN Durango, CO Orange Seal Off-road Team Final: Slot 2 (5:45 pm)
2 68 Phil GAIMON Toluca Lake, CA "Cool Kids Club"
Placings: Slot 2 (5:25 pm)
3 168 James NORTON Mill Valley, CA Above Category
Exit
4 74 Trevor GILMORE San Francisco, CA Dolce Vita
Exit
5 178 Tyler PEARCE Bass Lake, CA The Vegan Cyclist
Exit
6 82 Ali HAMED
Exit
7 60 Matthew FLESHER Cleveland, OH Dangle CC
Exit
8 183 Chris PHIPPS San Francisco, CA Thirsty Bear Cycling
Exit

Men's Open – Semi-finals: Heat 3 – 4:15 pm – Results

Slot # First Last City Team Qualification
1 146 Stefan MILLER Quals – Heat 2: 1st
2 220 Justin THOMPSON Quals – Heat 4: 2nd
3 218 Alexi TAYLOR Quals – Heat 7: 1st
4 52 Will DRINKWATER Palo Alto, CA Quals – Heat 12: 2nd
5 5 Jackson DUNCAN Santa Rosa, CA Team Illuminate Quals – Heat 15: 1st
6 211 Jovanni STEFANI LC – Heat 1: 2nd
7 200 Jonathan ROACH LC – Heat 2: 3rd
8 166 Carl NIELSON Danville, CA CA Technologies Racing Team LC – Heat 3: 4th
Place # First Last City Team Progression
1 5 Jackson DUNCAN Santa Rosa, CA Team Illuminate Final: Slot 3 (5:45 pm)
2 220 Justin THOMPSON
Placings: Slot 3 (5:25 pm)
3 52 Will DRINKWATER Palo Alto, CA
Exit
4 146 Stefan MILLER
Exit
5 211 Jovanni STEFANI
Exit
6 218 Alexi TAYLOR
Exit
7 166 Carl NIELSON Danville, CA CA Technologies Racing Team
Exit
8 200 Jonathan ROACH
Exit

Men's Open – Semi-finals: Heat 4 – 4:20 pm – Results

Slot # First Last City Team Qualification
1 212 Eric STOCKER Quals – Heat 2: 2nd
2 67 Gino GABUYO San Francisco, CA 18millionspeed Quals – Heat 5: 1st
3 123 Neil LEONARD San Francisco, CA Dolce Vita Freewheel Quals – Heat 7: 2nd
4 221 Melvictor TIONGSON Quals – Heat 10: 1st
5 140 Tim MCBIRNEY Menlo Park, CA Cyclesport-Specialized p/b Muscle Milk Quals – Heat 15: 2nd
6 9 Raul ARIAS East Palo Alto, CA Team Semper Porro LC – Heat 1: 3rd
7 237 Sergei VOLKOV LC – Heat 2: 4th
8 83 Andrew HASLEM Los Altos, CA Terun Elite LC – Heat 4: 1st
Place # First Last City Team Progression
1 140 Tim MCBIRNEY Menlo Park, CA Cyclesport-Specialized p/b Muscle Milk Final: Slot 4 (5:45 pm)
2 83 Andrew HASLEM Los Altos, CA Terun Elite
Placings: Slot 4 (5:25 pm)
3 67 Gino GABUYO San Francisco, CA 18millionspeed
Exit
4 212 Eric STOCKER
Exit
5 221 Melvictor TIONGSON
Exit
6 9 Raul ARIAS East Palo Alto, CA Team Semper Porro
Exit
7 237 Sergei VOLKOV
Exit
8 123 Neil LEONARD San Francisco, CA Dolce Vita Freewheel
Exit

Men's Open – Semi-finals: Heat 5 – 4:25 pm – Results

Slot # First Last City Team Qualification
1 184 Daniel PIERCE Norwalk, CT Quals – Heat 3: 1st
2 245 Justin WILLIAMS Quals – Heat 5: 2nd
3 124 Hong Chun LEUNG Quals – Heat 8: 1st
4 49 John DEAGON Squadra SF p/b Terun Quals – Heat 10: 2nd
5 7 Samuel ANDERSON-MOXLEY Oakland, CA Quals – Heat 13: 1st
6 187 Anthony POUND San Francisco, CA RCCSFC LC – Heat 1: 4th
7 226 Jack TWISSE LC – Heat 3: 1st
8 186 Justin POULSON San Jose, CA Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk LC – Heat 4: 2nd
Place # First Last City Team Progression
1 7 Samuel ANDERSON-MOXLEY Oakland, CA Final: Slot 5 (5:45 pm)
2 226 Jack TWISSE
Placings: Slot 5 (5:25 pm)
3 187 Anthony POUND San Francisco, CA RCCSFC
Exit
4 124 Hong Chun LEUNG
Exit
5 184 Daniel PIERCE Norwalk, CT
Exit
6 49 John DEAGON Squadra SF p/b Terun
Exit
7 186 Justin POULSON San Jose, CA Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
Exit
8 -
- 245 Justin WILLIAMS
Exit

Men's Open – Semi-finals: Heat 6 – 4:30 pm – Results

Slot # First Last City Team Qualification
1 25 Brian BALEY Quals – Heat 3: 2nd
2 30 Dillon CALDWELL Boulder, CO The 303 Project Quals – Heat 6: 1st
3 18 Alex BOBROFF San Francisco, CA Roaring Mouse Quals – Heat 8: 2nd
4 13 Justin BANDORO San Francisco, CA Quals – Heat 11: 1st
5 138 Alex MASTRO Atlanta, GA Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Quals – Heat 13: 2nd
6 86 Zeddy HE San Jose, CA Quals – Heat 16: 1st
7 108 Joe KARBOWSKI Redwood City, CA RP Racing LC – Heat 3: 2nd
8 78 Conor GRANT San Francisco, CA LC – Heat 4: 3rd
Place # First Last City Team Progression
1 30 Dillon CALDWELL Boulder, CO The 303 Project Final: Slot 6 (5:45 pm)
2 138 Alex MASTRO Atlanta, GA Dolce Vita Freewheel p/b SL2
Placings: Slot 6 (5:25 pm)
3 86 Zeddy HE San Jose, CA
Exit
4 13 Justin BANDORO San Francisco, CA
Exit
5 108 Joe KARBOWSKI Redwood City, CA RP Racing
Exit
6 18 Alex BOBROFF San Francisco, CA Roaring Mouse
Exit
7 25 Brian BALEY
Exit
8 78 Conor GRANT San Francisco, CA
Exit