Memorial Day Criterium

Criterium: Monday May 30, 2016 – Schedule

Juniors 11-12 & 13-14 Podiums

Junior Girls 11-12

No results

Junior Girls 13-14

Place # First Last Cat Team
1 419 Grace CUNNINGHAM 4 Tieni Duro Junior Cycling Team
2 418 Angel MORE 5 WeTri Triathlon Team

Junior Boys 11-12

Place # First Last Cat Team
1 530 COOPER DOWNING 4 JAKROO
2 528 Walter ROZEK 5 Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinetic Cycles
3 529 Jase STONE 5
4 527 Riley DENOYER 5
5 531 Ayden UUSITALO 5

Junior Boys 13-14

Place # First Last Cat Team
1 578 Kaito CLARKE 4 SJBC
2 581 Andrew MATHIESEN 5 Team Swift
3 580 McKay KINSEY 5 ACADEMY
4 579 Grant FEIGE 5 Team Swift
5 582 Gordon SMITH 5 ACADEMY
Table notes:

Juniors 15-18 1/2/3 Podiums

Junior Girls 15-18 1/2/3

No results

Junior Boys 15-18 1/2/3

Place # First Last Cat Team
1 131 Ethan FRANKEL 3 Team Swift
2 127 Aidan MALMBERG 3 Family Cycling Center
3 129 Grover ROZEK 3 Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinetic Cycles
4 128 Justin POULSON 3 SJBC
Table notes:

Juniors 15-18 4/5 Podiums

Junior Girls 15-18 Cat 4

Place # First Last Cat Team
1 176 Christina HASHIMOTO 4 Don Chapin Monterey Bay Racing Team
2 175 Sydney LEWIS 4

Junior Boys 15-18 Cat 4/5

Place # First Last Cat Team
1 168 Will WRIGHT 4 SJBC
2 199 Benjamin GOMEZVILLAFANE 4 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
3 195 Roberto Luis CASTRO 5 Cyclosport P.B. Specialized
4 173 Hans POULSEN 4 Tieni Duro Junior Cycling Team
5 171 Daniel KARPELEVITCH 4 Team Fremont/FFBC
Table notes:

Elite 4/5 Podium

Place # First Last Cat Team
1 569 Andrew CONLEY 4 Team Fremont/FFBC
2 561 Benjamin GOMEZVILLAFANE 4 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
3 568 Robert BARBER 5 Team STAND/City Cycle
4 556 Leonard SCHUMMER 4 Tieni Duro Junior Cycling Team
5 567 Aaron GARCIA 4
Table notes:

Elite 3 Podium

Place # First Last Cat Team
1 233 Austin MILLER 3 SunPower Racing
2 221 Jesse LASH 3 Dolce Vita Freewheel
3 202 Richard DELLA MAGGIORE 3 Morgan Stanley Cycling Team
4 208 Tyler MARCHESANO 3 LOW//Factory Racing
5 211 Justin POULSON 3 SJBC
Table notes:

35+/45+ Masters 4 Podiums

Masters 35+ 4

Place # First Last Cat Team
1 409 Andrew CONLEY 4 Team Fremont/FFBC
2 403 Dominic HOLLINGDALE 4 Team Fremont/FFBC
3 401 James BEAUMIER 4 SJBC
4 406 Kurt KUCKEIN 4 CBRE Racing
5 405 Jeong KIM 4

Masters 45+ 4

Place # First Last Cat Team
1 456 Frank KRATZER 4 Clean Power Cycling Team
2 460 Cameron MCLAUGHLIN 4 SJBC
3 477 Serge PLASSCHAERT 4 ChristianCycling
4 455 Cliff JEW 4 Audi
5 453 Jason FRITZ 4 SJBC
Table notes:

35+/45+ Masters 3 Podiums

Masters 35+ Cat 3

Place # First Last Cat Team
1 306 Daniel VIGIL 3 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
2 308 Charles BUNTING 3 Morgan Stanley Cycling Team
3 305 Murat OZGUR 3 SquadraSF p/b Terun
4 307 Blaine ASHLEY 3 Morgan Stanley Cycling Team
5 304 Sean WILLIAMS 3 East Bay Velo Club

Masters 45+ Cat 3

Place # First Last Cat Team
1 353 Richard DELLA MAGGIORE 3 Morgan Stanley Cycling Team
2 360 Phil TERCERO 3 SJBC
3 354 Phill MAI 3 Team Fremont/FFBC
4 357 Ernest SANCHEZ 3 S2C/Primal
5 369 LYNDEN MCLAUGHLAN 3 Contra Costa Cycling Club
Table notes:

45+ Masters 1/2/3 Podium

Place # First Last Cat Team
1 161 David ALLEN 1 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
2 134 Chris FORTUNA 2 Morgan Stanley Cycling Team
3 166 John SCHIEFER 2 SJBC
4 147 Robert PASCO 1 SAFEWAY Cycling
5 164 Nick THEOBALD 1 Peet's Coffee Racing
Table notes:

Women 3/4 Podiums

Women Cat 3

Place # First Last Cat Team
1 352 Kristin WOLFE 3 SJBC
2 353 Megan SANDS 3 Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
3 345 Rachelle ORTEGA 3 JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel
4 349 Amy MOOR 3 SheSpoke Racing
5 341 Allie BOLLELLA 3 JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel

Women Cat 4

Place # First Last Cat Team
1 466 Shelby TRAMEL 4
2 475 Arielle LITTLE 4
3 465 Jill STONE 4 SJBC
4 472 Eleanor WISEMAN 4 UC Berkeley
5 462 Lindsay HOWARD 4 SunPower Racing
Table notes:

35+ Masters 1/2/3 Podium

Place # First Last Cat Team
1 655 Scott COX 2 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
2 646 Chris CAIN 2 Don Chapin Monterey Bay Racing Team
3 653 John SCHIEFER 2 SJBC
4 654 Hussein SAFFOURI 2 LangeTwins Winery Racing Team
5 647 Robert PASCO 1 SAFEWAY Cycling
Table notes:

Women P/1/2/3 Podium

Place # First Last Cat Team
1 260 Mary Ellen ASH 1 JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel
2 252 Clarice SAYLE 1 JAKROO
3 251 Ayesha MCGOWAN 2 A Quick Brown Fox p/b hatchmap
4 258 Heather ROSS 1 RAZZLE DAZZLE
5 259 Fiona WINDER 2 RAZZLE DAZZLE
Table notes:

Pro 1/2 Podium

Place # First Last Cat Team
1 18 Travis LYONS 1 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
2 21 William MYERS 1 Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery
3 10 Owen GILLOTT 1 Echelon-Storck Development Team
4 14 Garrett HANKINS 1 Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
5 19 Sean MCELROY 1 NCCF/ Team Specialized Juniors
Table notes: